Az OTKA Nemzetközi Együttműködés Kuratóriumának döntése
A projekt leírása
A kutatás az OTKA 112700-as támogatott nemzetközi projektje, amelyben Dr. Dánél Mónika vezetésével 22 kutató (szenior kutatók, graduális és posztgraduális diákok) vesz részt Magyarország három legnagyobb egyetemi központjának – a budapesti ELTE, a Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Tudományegyetem – képviseletében. Nemzetközi partnerünk a romániai Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Film, Fotó és Média szakának Dr. Pethő Ágnes által vezetett kutatócsoportja.
http://film.sapientia.ro/en/research-programs/cncs-uefiscdi-pce-idei-research-program A gazdasági globalizáció és a nyugati kulturális standardizáció hatásairól szóló diskurzusban a kelet-közép-európai országok kulturális alkotásai többnyire ismeretlen területként jelennek meg, és azzal szembesítenek, hogy a nyugati kulturális fogalmak nem alkalmazhatók teljes mértékben a térség alkotásaira. Kutatásunk az így keletkező elméleti hiátusra reflektál, és árnyalja azt, amikor a román partnerrel együtt az utolsó évtized magyar és román irodalmi és filmes alkotásainak értelmezésére vállalkozik,
a kulturális és esztétikai másság térbeli és térhasználati (rítusok, utazások, elvándorlások stb.) reprezentációira fókuszálva. Összehasonlító, az ún. „térbeli fordulat” (Spatial Turn) által kijelölt interdiszciplináris elméleti keretben a térhasználatot, az elmozdulást egyszerre vizsgáljuk az egyes alkotások témájaként, illetve vonatkoztatjuk metateoretikusan a fogalmak vándorlására, az interkulturalitásra és az identitás kérdésének megformálási, mediális módozataira. A nyelvi és vizuális reprezentációk paradigmatikus különbségeinek kutatása mellett a mobilitás, a trauma és az emlékezet helyeinek eltérő megjelenítésének politikai, gazdasági és szociológiai beágyazottságára is koncentrálunk a két ország irodalmi alkotásaiban és filmjeiben. A komparatív szemlélet által megkívánt, a román partnerrel folytatott elméleti dialógus, konzultáció és kölcsönös közvetítés segítségével egy olyan fogalmi apparátus létrehozására törekszünk, amely elősegíti a másság térbeli alakzatainak értelmezését a filmekben. A témák oktatása, workshopok, konferenciák és publikációk révén a projekt a „nyugati tekintet” reflektálásához, a szomszéd kultúrák egymást jobban értéséhez járulhat hozzá.
Alapvető kérdések
Örvendetes módon a magyar és román filmekre, fordításaikkal az irodalmi művekre egyre nagyobb nemzetközi figyelem összpontosul. Kritikai megközelítéseik azonban gyakran figyelmen kívül hagyják az alkotások esztétikai, kulturális és politikai közegét, vagy éppen a posztkommunista múltba szilárdítják bele, és inadekvát elméleti keretben helyezik el. Többnyire az ún. kelet-európai sajátosság megragadása történik, a régió pedig Nyugat-Európa „másikává” változik. Úgy véljük, hogy a kutatás korpuszaként megjelölt műalkotások szimptomatikusak és paradigmatikusak azáltal, hogy ellenállnak a nyugati tekintetnek, azaz a sztereotípiák iránti vonzódással párosuló, vizuális és kulturális standardizációs késztetésnek. Hipotézisünk szerint a kiválasztott alkotásokban a glokalizáció és a globalizáció különbségével találkozunk, amely azáltal valósul meg,
hogy ezek a művek beépítik saját narratívájukba a nyugati tekintetet, és ennek árnyalására létrehozzák saját térfogalmaikat, topológiájukat. Elsősorban a létező térelméleteket, -fogalmakat fogjuk próbára tenni a vizsgált korpuszon, reflektálva rájuk megalkotjuk a kutatás konceptuális keretét. Másodsorban célkitűzésünk, hogy kijelöljük, és közös politikai-szociológiai problémák alakzataiként értelmezzük a tér ismétlődő képei (pl. az út kronotoposza) közti hasonlóságokat és különbségeket. Harmadsorban sajátos fogalmakra és formákra összpontosítunk, és ezeket az eltérő politikai tényezők és esztétikai tradíciók kontextusában értelmezzük. A vizsgált korpusz kontakt zónái – az irodalmi adaptációk, a koprodukciók, az emigráns és/vagy kétnyelvű alkotók érintkező kulturális tér-képei és képzetei – által pedig a keletkező közös tereket kutatjuk.
Nemzetközi együttműködés
A partner adatai:
Csoportvezető: dr. Ágnes Pethő
Intézmény: Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Kolozsvár, Románia
A projekt címe: Képek re-mediációja mint az intermedialitás és poszt-medialitás figurációja a Közép- és Kelet-Európai filmekben. PN-II-ID-PCE-2012-4-0573 számú kutatási projekt
A kutatás támogatója: UEFISCDI, Románia
A projekt vezetőjének és néhány tagjának együttműködése a romániai csoport vezetőjével, Pethő Ágnessel több mint 10 éves múltra tekint vissza. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kutatási programok intézetének kutatási projektjével kezdődött 2001-ben és azóta számos, Pethő Ágnes által szerkesztett, magyar és angol nyelvű, médium- és filmelméleti kötetben megjelent publikációt eredményezett. Meggyőződésünk, hogy ez a projekt egyszerre biztosítja az együttműkődésünk folytonosságát illetve nyitja azt meg egy új, kulturális-antropológiai irány felé. Ugyanakkor tudatában vagyunk annak, hogy minden komparatív természetű kritikai diszkurzusba be kell ágyazni a Másik nézőpontját.
Mind a csoportvezetők, mind pedig a két csoport tagjai már nagy jártassággal rendelkeznek a két szomszédos ország mozijának kutatásában.Pethő Ágnes az intermedialitás-kutatás szaktekintélye, Cinema and Intermediality. The Passion for the In-Between (Cambidge Scholars Publishing, 2011) című könyve e születőben levő diszciplína egyik alapműve. Ugyanakkor az Acta Universitatis Sapientiae: Film and Media Studies angol nyelvű folyóirat főszerkesztője, mely majd jelentős mértékben hozzájárul az együttműködés eredményeinek publikálásában. Jelenléte a kutatásban a külső kritikai nézőpont mellett egy erős filmelméleti keret biztosítása, amely az intermedialitást a film természetének tekinti, alkalmasnak a kulturális, esztétikai vagy éppen politikai tartalmak figurációjára. Az együttműködés olyan gyakorlati meggondolásokból is elengedhetetlen, mint: 1. kölcsönös konzultálás, 2. közvetítés a helyi szakemberek felé (kritikusok, rendezők, írók, színészek, archivisták stb.), 3. az eredmények terjesztése oktatás, közös konferenciák, workshopok és publikációk által, továbbá 4. közös célunk egy új kutatási terület, kapcsolathálózat és publikációs lehetőségek létrehozása mindkét intézmény leendő doktori hallgatói számára.
Első éves beszámoló és közlemények
Második éves beszámoló és közlemények