Időközi beszámoló 2017.10.21

IDŐKÖZI BESZÁMOLÓ
szakmai beszámoló

 

NKFI-azonosító: 112700
Típus: NN
Szakmai jelentés: 2017. 10. 21
Vezető kutató: Dánél Mónika
Kutatóhely: Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
Zsűri: MIF
Kezdet: 2014. 10. 01
Időszak: 2016-10-01 – 2017-09-30
Főkönyviszám: 71215
Nyomtatás: 2017. 11. 08.

(letöltés pdf-ben)

Pályázat címe: A másság terei. Kulturális tér-képek, érintkezési zónák a kortárs magyar és román filmben és irodalomban

Kutatásban résztvevők azonosak a szerződésben szereplő kutatókkal? (Amennyiben nem azonosak, akkor kérjük, hogy az illetékes Kollégium elnökének címzett kérelemben jelezze a változást.) igen

Az elvégzett munka megfelel-e a munkatervben tervezettnek? nem
Eltérések megadása és indoklása:
A Tér–Elmélet–Kultúra című szöveggyűjtemény megjelentetése a jogdíjak kifizetése miatt jövő év elején valósul meg.

Az elért eredmények rövid ismertetése:

A projekt harmadik évében az egyéni és közös kutatások, együttgondolkodások eredményei további külföldi és belföldi publikációkban és konferenciákon való részvételekben mutatkoztak meg. A csoport tagjainak együttműködése szorosabb lett a közös szemináriumokon folyó vitáknak, a konferenciákon való közös panelalakításoknak, valamint a folyóirattal, a honlappal, a fordításkötettel és az évet záró nemzetközi konferencia szervezési folyamatának köszönhetően. Két vitaindító meghívott előadó is volt a szemináriumunkon: Hadas Miklós a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója, illetve Pócsik Andrea a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója. (Beszámolók: http://contactzones.elte.hu/archives/category/2017-hu)
Ebben az évben a csoport tagjai tizenhét konferencián vettek részt (gyakran paneleket alkotva), ebből öt nyugat-európai, hat hazai és hat romániai volt. A Debreceni Tudományegyetemen oktató csoporttagok, Győri Zsolt és Kalmár György újra megszervezte a ZOOM3 konferenciát Nemiség és etnicitás a magyar filmben címmel, amelyen a csoport hét tagja vett részt. A konferencia előadásait tartalmazó kötet megjelenése ez év végére tervezett, a csoport négy tagjának tartalmazza tanulmányát. A Palgrave MacMillan kiadónál megjelent Strausz László önálló kötete, Hesitant Histories on the Romanian Screen címmel, valamint ugyanott Kalmár Györgynek a Formations of Masculinity in Post-Communist Hungarian Cinema: Labyrinthian Men című könyve.
Megjelent és bemutatásra került a Metropolis kortárs román filmnek dedikált száma (2016/2) Dánél Mónika és Strausz László szerkesztésében, amely a csoport négy tagjának tanulmányát tartalmazza.
A projekt eredményeinek az oktatásban történő közvetítése mellett a tágabb társadalmi megosztására is figyelünk, éppen ezért volt nyilvános kerekasztal-beszélgetésünk és lapbemutatónk a Kelet Kávézóban (2017. május 30). Az ELTE épületeiben szervezett nemzetközi konferenciánk keretében Oana Giurgiu Aliyah Dada (2015) című dokumentumfilmjének bemutatója kihelyezett helyszínen, az Uránia Nemzeti Filmszínházban valósult meg szakmai beszélgetéssel és közönségtalálkozóval egyetemben. (http://www.urania-nf.hu/film/aliyah-dada-vetites-kozonsegtalalkozoval).
Contact Zones folyóiratunkat a közösségi médiában is megosztjuk.

A tervben megnevezett kutatási területeken a tevékenység a következőképpen alakult:

1. Az elméleti fogalmak feltérképezését a közös vitafórumok segítették, a belföldi és nemzetközi konferenciákon való részvételek, valamint az elméleti anyaggyűjtés. Továbbra is épül a témával kapcsolatos pdf-fájlokat tartalmazó virtuális könyvtár, és használatban vannak a megrendelt, a projekthez szükséges szakkönyvek, filmek és irodalmi művek. Folyamatosan frissül a kutatás honlapja is (http://contactzones.elte.hu/). Szűcs Teri csoporttagunk új kezdeményezéseként a folyóiratunkban elindult egy kérdés-válasz szerkezetű dialógus-összeállítás publikálása valamely vitatott fogalom, téma vagy épp reprezentatív műalkotás kapcsán. Ezen írott dialógusba a csoport tagjain kívül hazai és külföldi, az adott kérdéshez kapcsolódó, szakembereket is igyekszünk bevonni. (http://contactzones.elte.hu/eastern-european) Megjelenés alatt áll az Irodalom | Média | Kultúra | Tudomány (Szerk. Kricsfalusi Beatrix, Kulcsár Szabó Ernő, Molnár Gábor Tamás, Tamás Ábel, Ráció Kiadó, 2017) című kézikönyvben Dánél Mónika és Vincze Ferenc munkájaként A tér jelenség-szócikk, illetve Dánél Mónika és Sándor Katalin közös Intermedialitás szócikke.
2. A másság terei a kortárs magyar és román irodalomban témakör több vonatkozásban is megközelítésre került. A közös szemináriumok egyikén Hadas Miklós az európai hegemón maszkulinitás változásairól tartott előadást, téziseit irodalmi és filmes példákkal támasztva alá és számos, vitára ösztönző kérdést vetve fel. A Csíkszeredában megrendezett Idegen – Străinul – Stranger című konferencián a projektet Vidosa Eszter doktorandusz-hallgató képviselte kortárs magyar irodalmi elemzéssel. A folyóirat harmadik számának tanulmányai főként ezt a témakört képviselik, az általunk szervezett nemzetközi konferencián pedig több panel járta körül ezt a kérdést.
3. Testek közöttisége. A tér képei és a másság alakzatai a kortárs magyar és román filmben: Pócsik Andrea szintén a havi szemináriumunk meghívott előadójaként az akkor még megjelenés előtt álló, Átkelések. A romaképkészítés (an)archeológiája című könyvét mutatta be. Az ezt követő vita a roma identitással kapcsolatos másságot tematizáló dokumentumfilmek elemzésének, kutatói attitűdjének lehetséges elméleti, módszertani, morális kérdéseit járta körül. A témát külföldi konferenciákon is képviseltük előadásokkal: A lisszaboni Space and Cinema, az éves Network of European Cinema Studies és a Bilbaóban megrendezett Small Cinemas konferenciákon, különös tekintettel a térhasználat nemi és etnikai reprezentációira.
4. Az érintkező zónák témakör
A harmadik év legnagyobb horderejű eseménye a szeptember 28 és 30 között megrendezett nemzetközi konferencia volt, Contact Zones. Transnational Encounters, Dialogues and Self-Representations in Contemporary Eastern European Cinema, Literature and Visual Cultures (A konferencia felhívása, program és absztraktfüzet megtekinthető itt: http://contactzones.elte.hu/archives/category/events/2017-en). A konferencián az ötven résztvevő hat országot képviselt, főként Romániából, de érkeztek kutatók Szlovákiából, Lengyelországból, Nagy-Britanniából és az Egyesült Államokból is. A plenáris előadások és a panelek előadásai a térség irodalmi, filmes és vizuális kulturális érintkező zónáinak elméleti és módszertani szempontból egyaránt sokszínű és vitára ösztönző elemzéseit nyújtották. A kutatási projekt témájához híven számos komparatív, magyar és román műalkotásokat tárgyaló előadás szerepelt. A kerekasztal-beszélgetéseken, kiadó-, könyv- és folyóirat bemutatókon a meghívott írók (Tompa Andrea, Radu Pavel Gheo, Doru Pop) és rendezők valamint színészek (Oana Giurgiu, Anamaria Marinca és Kocsis Ágnes) esetében szintén fontos volt az interkulturalitás szempontja.

Nemzetközi együttműködés

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen megvalósult háromnapos nemzetközi konferenciát a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karának Ekphrasis Központjával és a budapesti Román Kulturális Intézettel közösen szerveztük. Plenáris előadók voltak: Mihaela Ursa-Pop, a Babes-Bolyai Tudományegyetem Összehasonlító Irodalom tanszékvezetője, Pethő Ágnes, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Filmművészet, Fotóművészet, Média Szak tanszékvezetője, illetve KissPál Szabolcs, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Intermédia tanszékének docense. Az előadások anyagát a saját és a kolozsvári kutatócsoportok folyóirataiban tervezzük megjelentetni, illetve a legszínvonalasabb tanulmányokat a projekt eredményeivel együtt egy angol nyelvű tanulmánykötetbe szerkesztjük a kutatási időszak végére. A társprojekt vezetője, Pethő Ágnes által szerkesztett Intermediality in Contemporary Eastern European Cinemas című kötet (amely a csoport négy tagjának tanulmányát tartalmazza) az Edinburgh University Press kiadásában jövőre jelenik meg. Előkészületben van Győri Zsolt és Ewa Mazierska szerkesztésében a Pop Music and Eastern European Cinema című kötet (a Bloomsbury kiadónál), amely a csoport négy tagjának tanulmányát tartalmazza.

Egyéb tervezett tevékenységek teljesítése

A projekt online folyóiratának, a Contact Zones-nak további két, erre az évre tervezett száma elkészült (http://contactzones.elte.hu/journal). A Tér-Elmélet-Kultúra című fordításkötet megjelentetése a jogdíjak kifizetése miatt jövő év elején valósul meg.

Oktatás, juniorképzés

Győri Zsolt és Kalmár György a Debreceni Tudományegyetemen Social Contexts in Contemporary Anglophone and Hungarian Cinema címmel tartottak PhD-kurzust, Király Hajnal Nők az úton: női szerepek, identitás-performanciák és boldogulási stratégiák a kortárs magyar és román filmben, illetve A nemi és etnikai identitás nyelvi performanicái a kortárs magyar és román filmben címmel tartott MA előadást/gyakorlatot az ELTE Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetében. Dánél Mónika ugyanitt tartott Intimitás és intézményesség a kortárs román és magyar filmben és irodalomban, illetve Kölcsönös elképzelések. Másság-alakzatok a kortárs román és magyar filmben és irodalomban címmel órákat. Vincze Ferenc szintén itt Kortárs román próza címmel tartott előadásokat mindkét félévben. Az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetében Varga Balázs Kortárs magyar film és posztkolonialitás címmel, Strausz László ugyanitt angol nyelvű MA-szakdolgozatot vezetett kortárs román rövidfilm témában. Sághy Miklós a Szegedi Tudományegyetemen A kortárs magyar film legújabb tendenciái és irodalmi adaptáció témában tartott előadásokat. A doktori hallgatók (Hlavacska András, Vidosa Eszter, Kránicz Bence) szintén részt vettek konferenciákon, szakszövegeket fordítottak, bekapcsolódtak a saját konferencia szervezésébe, a honlap és a folyóirat szerkesztésébe. Hlavacska András a Pesti Bölcsész Akadémián előadássorozatot tartott a projekt-témájából. Budai Csilla mesteri hallgató kortárs román és magyar regényeket összehasonlító témával nyert ÚNKP-ösztöndíjat Dánél Mónika témavezetésével.

Egyéb tevékenység

Vincze Ferenc a román-magyar fordításirodalom és kelet-közép-európai próza szakértőjeként képviselte a csoportot bukaresti és kolozsvári konferenciákon, illetve részt vett a román nyelvű magyar irodalomtörténet megírását előkészítő munkacsoport megbeszélésein Bukarestben. Dánél Mónika a BBTE, Magyar Irodalomtudományi Intézet meghívásában a XX. ETDK Modern magyar irodalom és irodalomelmélet szekció zsűritagjaként tartott a projekthez kapcsolódó vendégelőadást. Kovács Flóra és Dánél Mónika szerkesztésében elindult a Geopoetika sorozat a Kijárat Kiadónál. A csoport és tagjainak szakmaisága a hazai és külföldi szakfolyóiratok, illetve kiadók (Edinburgh University Press, Schüren Verlag) további felkéréseiben is immár tükröződni látszik.

IDŐKÖZI BESZÁMOLÓ közlemények

NKFI-azonosító: 112700 Típus: NN
Szakmai jelentés: 2017. 10. 21

Vezető kutató:
Dánél Mónika

Kutatóhely: Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
Zsűri: MIF Kezdet: 2014. 10. 01 Időszak: 2016-10-01 – 2017-09-30 Főkönyviszám: 71215 Nyomtatás: 2017. 11. 08.

Értékelés

Tisztelt Dánél Mónika!

A MIF zsűrihez tartozó

112700 azonosítójú,
”A másság terei. Kulturális tér-képek, érintkezési zónák a kortárs magyar és román filmben és irodalomban” című

kutatásának beszámolóját ellenőriztük.
A 2016-10-01 – 2017-09-30 időszakról szóló szakmai részjelentést a MIF zsűri elfogadta.
Az értékelő bizottság megjegyzése: A kutatási tervben megnevezett négy témakör mindegyikében komoly előrelépéseket tettek és jelentős eredményeket értek el a projekt résztvevői. Nem csak konferencia előadói és konferenciaszervező, valamint publikációs tevékenységük volt számottevő, hanem a szakmai kapcsolatépítés és a tudományos disszemináció terén végzett munkájuk is. A jelentésben részletezett egyéni teljesítmények és együttműködések példaértékűek, és szinte maradéktalanul összhangban állnak a vállalt feladatokkal. Egyetlen eltérés a “Tér-Elmélet-Kultúra” c. szöveggyűjtemény jövő évre halasztott megjelentetése a jogdíjak kifizetése miatt, ami elfogadható. Külön méltányolandó a kutatómunka közvetítése a felsőoktatásba, illetve a figyelem ráirányítása a projekt eseményeire a közösségi médián keresztül. Az eltelt három év alatt született 61 közlemény listája impresszív, és jól mutatja a közös gondolkodást, a kitűzött célok irányába tett határozott lépéseket.

További kutatómunkájához sok sikert kívánok:

Üdvözlettel:
Bollobás Enikő
a MIF zsűri elnöke

Hozzászólások lezárva